4. küsimus

Millistele Tellija nõudmistele projektijuhtimise võimalusi tahetakse kohandada?

Küsimusele peab vastama vastuküsimusega: Milline on Tellija eesmärk?

Kui sihiks on teostada ehitusprojekt nii, et see ei kohustaks Tellijat osalema, riski võtma ega oma tegutsemisviise ümber vaatama, siis on traditsiooniline teostamisviis hea lahendus. Kui projektiga ei ole kiire ja võimalus määrata raudselt kindlaks projekti maksumus on olulisem kui võimalus seda mõjutada, siis palun väga. Peatöövõtjad esitavad pakkumisi ja ehitavad ka edaspidi.

Aga kui teil on soov saavutada midagi enamat, siis tuleb nõuda endale ka teostamise õigusi tunduvalt rohkem, kui pakub traditsiooniline praktika. Erinevaid eeliseid otsivad Tellijad ei saa toetuda alati samasugustele ehituse teostumise viisidele.

Kui teie eesmärgiks on hankida endale konkurentsieelist tehase püstitamise õige ajastuse ja kiire teostusega, vajate ka kiiret teostusviisi. Või veelgi täpsemalt: teistest alternatiividest kiiremat viisi.

Kui soovite saavutada eeliseid sellega, et otsustate ise – alles projekti edenedes! – kui kallite materjalidega büroohoone pinnad viimistletakse, vajate te ka teistsugust koostöövormi ehituse eri osaliste vahel.

Kui soovite saavutada kasu sellega, et ärikeskuse ehitusprojekt kohandub pinda rentivate kaupmeeste soovide järgi, siis vajate paindlikumat ehitusviisi.

Erinevad teostusviisid on nagu tööriistad. Mõttekas on neid valida alles siis, kui on teada, mida kavatsete teha ja milliste põhimõtete järgi. CME tööriistad on loodud nendele Tellijatele, kes soovivad maksimeerida ajastamise, hinnakujunduse ja ehitusprojekti juhtimisega seotud eelised. Uutes, turujõudude poolt kujundatavates oludes on üha enam kasutust just sellistele tööviisidele.