13. küsimus

Kas paikapidava kontrolleelarve koostamine ja selle raames püsimine on kindel?

Soomes ja mujal maailmas ehitatakse igal aastal tuhandeid tehaseid ja maju. Iga objekti kulud on eelnevalt hinnanguliselt määratud ja objektid on ka teostatud. Selles ei ole midagi üleloomulikku! Nii Tellijad kui ehitajad elavad hästi.

Ehitusprojekt koosneb teatud hulgast materjalist ja töödest. Neid ressursse ostetakse turult ja nende hind on kogenud spetsialistidel teada. Kuluarvestus on inseneritöö, mida tehakse päevast päeva.

CME-l on eelarve koostamiseks koguni teistest paremad eeldused tänu spetsialiseerumisele. CME-l ei ole ka huvi spekuleerida hindadega, ta ainult edastab ehituse Tellijale need kulud netohindades, mida ta loeb tõepärasteks.

Aga kulude raamides püsimine? Paljude meelest on eelarve koostamine ja selles püsimine nagu mündi kaks poolt. Kui kulud on planeeritud ametialase oskusega, siis tegelikus ehitamises on tegemist vaid nende valmisarvutatud kulude „sidumisega”. Ka see on inseneri igapäevatöö, nagu öeldakse, insenerid saavad sellega hakkama.

Ühest küljest on see seisukoht põhjendatud, kuid teisest küljest – ülemäära fatalistlik. Just nagu eelarve ennustatav lõppsumma oleks midagi, millele ettemääratult pihta saadakse.

Ei, eelarve raamides ei püsita arvutamisega, olgu arvutused kuitahes hoolikad. Projekti peab suunama ja juhtima lõppsummani aktiivsete ja pidevate meetmetega ning teostamise viis peab võimaldama sellise juhtimise rakendamist!

Just see on CME tegutsemismudelis olulisim. CME mitte ainult ei kõrvuta iga tekkinud kuluartiklit ennustuse ja kontrolleelarvega. CME mitte ainult ei arvuta tulevaste alternatiivsete lahenduste mõju kulueelarvele. CME meetod lisab projektile tähtsa eelarvetööriista – valiku.

Projektijuhtimisega teostamisel juhitakse ehitus eelarve raamidesse nende tuhandete kokkupressimiste, laiendamiste, piiramiste, siirdamiste, lisamiste, mahatõmbamiste, muudatuste ja asendamiste vahel valides, mida tehakse projekti edenedes. Projekt otsekui pressitakse eelarve raamidesse. Ainult teil Tellijana on õigus otsustada, kas ületatakse kontrolleelarvet või hoopis jäädakse sellest väiksemate kulude juurde.